אגייב יגאל

סמל ראשון
יגאל אגייב
 

יגאל, בן לילי ומשה, נולד ביום ז’ בכסלו תשי”ג (25.11.1952) בתל-אביב. הוא למד בבית-הספר היסודי “גורדון” בחולון, המשיך את לימודיו התיכוניים בבית הספר התיכון “סוקולב לאור” ביפו וסיים לימודים אקסטרניים בבית-הספר התיכון “רון” בתל-אביב. יגאל היה פעיל בגדנ”ע בייחוד בתחום הקליעה למטרה והשתתף בתחרויות קליעה רבות ברובה אויר. מלבד ספורט הקליעה היו לו תחביבים אחרים והעיקרי בהם היה דיג וצלילה בים. הוא היה נער ביישן במקצת וצנוע, אך כשרוני ביותר. טוב לב היה וחביב, בן מסור להוריו ואהוב על חבריו.

יגאל גויס לצה”ל במחצית פברואר 1971 והוצב לחיל השריון. לאחר הטירונות סיים בהצלחה, בזה אחר זה, קורסים במקצועות הטנק: נהגות, תותחנות, קורס מפקדי טנקים ולבסוף שירת כסמל מבצעים בבית-הספר לשריון. לפני פרוץ מלחמת יום הכיפורים עבר בהצלחה מבדקי קצונה. מפקדיו העריכוהו כ”דבק בתפקידו תוך גילוי אומץ-לב. חייל מסור ונאמן, אהוב על כל מי שהכירו”. במלחמת יום-הכיפורים לחם יגאל בחזית סיני, בקרבות הבלימה הקשים וביום י”ט בתשרי תשל”ד(15.10.1973) נפל סמל יגאל בקרב הפריצה אצל “החווה הסינית”. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בחולון. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל-ראשון.

במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקדו: “הכרתי את יגאל כחייל הדבק במשימה וממלא אותה לשביעת רצון מפקדיו. בשעות הספורות שהוקדשו להתארגנות ראיתיו מתרוצץ בין הטנקים ומעדכן את המפות של מפקדי הטנקים. בקרב הפריצה עמד יגאל ז”ל ליד המקלע השמאלי בנגמ”ש והשיב אש תוך אומץ-לב. במהלך הקרב דבק בתפקידו, תוך גילוי אומץ והכרה בשליחות אותה מילא”.

(דף זה הוא חלק ממפעל ההנצחה הממלכתי ‘יזכור’, שנערך ע’י משרד הביטחון)