פריד ניל

 
רב טוראי
ניל פריד

ניל, בן רוז ויוסף, נולד ביום ד’ בניסן תש”ח (13.4.1948) ביוהנסבורג שבדרום אפריקה ועלה ארצה בשנת 1971. הוא למד בבית-ספר יסודי ובבית-ספר תיכון בדרום אפריקה. ניל היה חבר בתנועת הנוער הציונית “איחוד-הבונים” ביוהנסבורג וברבות הימים אף הדריך בה. אחרי מלחמת ששת הימים עשה שמונה חודשים בקיבוץ מעין-ברוך וכעבור זמן חזר וביקר שוב בארץ. אחרי שסיים את לימודיו התיכוניים, למד שלוש שנים סוציולוגיה, פסיכולוגיה ומינהל כוח אדם באוניברסיטה בדרום אפריקה והוענק לו תואר במינהל כוח-אדם. בשנת 1970 שימש כשנה מזכיר תנועת “איחוד-הבונים” ביוהנסבורג ואחרי-כן עלה ארצה והשתקע בקיבוץ יזרעאל. הוא היה חובב מוסיקה, היטיב לשחק ברידג’ והיה פעיל מאוד בחברה.

ניל גויס לצה”ל בסוף יולי 1971, במסגרת גיוס מח”ל, והוצב לנח”ל. לאחר הטירונות נשלח להכשרה חקלאית בנח”ל גולן. לאחר שסיים קורס למקצועות טנק “סנטוריון” בציון גבוה, הוצב לחיל השריון ונקבע תפקידו כתותחן טנק. הוא הוצב בבית-הספר לשריון, עבר הכשרה נוספת והוסמך לתפקיד נהג טנק. בתעודת השחרור שלו מהשירות הסדיר צוין שהיה חייל מסור ומוכשר.

לאחר ששוחרר מהשירות הסדיר הוצב ליחידת מילואים של נח”ל מוצנח. בשנת 1973 נשא לאישה את חברתו ג’ני והזוג המשיך להתגורר בקיבוץ יזרעאל. כשפרצה מלחמת יום-הכיפורים, נקרא ניל ליחידתו. הוא נשלח עם גדודו לסיני כנהג טנק ותוך כדי הקרבות סופח לגדוד אחר. ביום כ”ב בתשרי תשל”ד (18.10.1973), בקרב על מחנות אבו-סולטאן, מעברה של תעלת סואץ, נפגע הטנק שלו פגיעה ישירה מהמארב. הטנק, שאש אחזה בו, המשיך לנוע והתפוצץ וניל נהרג. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין ביזרעאל. השאיר אחריו אישה, הורים, אח ואחות. לאחר נופלו הועלה לדרגת רב-טוראי.

חטיבת נתק’ה הוציאה לאור ספר על נתיב הקרבות שלה במלחמת יום-הכיפורים, ובספר גם דברים על ניל; בעלון המועצה האזורית “גלבוע” מפברואר 1974, נזכר שמו של ניל בין שמות חלליה.

(דף זה הוא חלק ממפעל ההנצחה הממלכתי ‘יזכור’, שנערך ע’י משרד הביטחון)