(בלוך, ליאונל-מוריס (לס

סגן
בלוך, ליאונל-מוריס (לס)

בן ברטה ומאיר

 

בן ברטה ומאיר, נולד ביום כ”ט בחשוון תרפ”ב(30.11.1921) בעיר פוצ’פסטרום, בטרנסוואל שבאפריקה הדרומית. את לימודיו בבית-ספר תיכון סיים בהצטיינות. הוא נתקבל לאוניברסיטה וכתום חוק-לימודיו הוכתר בתואר מהנדס כימי.

ביום שנתקבלו תוצאות בחינותיו, באמצע מלחמת-העולם השנייה, התגייס לחיל-האוויר של אפריקה הדרומית ושירת בחזיתות צפון- אפריקה ואיטליה. בשובו לחיים האזרחיים עבד בבית-חרושת לחומרי-הדברה ואחר-כך בפיקוח על המזונות מטעם הממשלה; כן השתתף במחקר חשוב בתהליכי שימורים. בשעות הפנאי הקים לו מעבדה בתוך המוסך שבביתו ויחד עם חבריו בילה שם שעות רבות בניסויים מעניינים. היה ספורטאי ואתלט, בעל מזג-טוב והומור ער.

בימי מלחמת-העצמאות בישראל החליט לעלות ולתת ידו למאבק העם ולבסוף להשתקע בארץ. ביום 9.6.1948 התגייס לחיל-האוויר של צה”ל בדרגת פקד-טיס (סגן) וביום כ”ב באב תש”ח (27.8.1948) נפל בקרב אווירי בסוריה, בעיצומו של מבצע “ברוש” לחסול ראש הגשר הסורי במשמר הירדן. גופתו לא נמצאה והוא הוכרז כנעדר צה”ל. ליאונל-מוריס נקבר בבית-הקברות היהודי בדמשק. בראשית אוקטובר 1949 הוחזרה גופתו על-ידי הסורים, אך כיוון שהסורים צירפו אליה מסמכים לא-מדויקים, לא זוהתה גופתו בוודאות. ביום ט”ז בתשרי תש”ט (9.10.1949) הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בנחלת יצחק, בשורת הקברים של חללי הקרב על בית-עפה שנקברו באותו יום. כעבור שנים, כאשר הוצבו מצבות הקבע על הקברים, חלה טעות ועל קברו הוקמה מצבה שאמרה שמתחתיה קבור חלל אלמוני מהקרב על בית-עפה. רק לאחרונה נתבררה הטעות ונקבע בוודאות מקום קבורתו של ליאונל-מוריס בלוך.

(דף זה הוא חלק ממפעל ההנצחה הממלכתי ‘יזכור’, שנערך ע’י משרד הביטחון)