(כהן, שלמה (אדוארד

  סגן 
כהן, שלמה (אדוארד)
 

בן אלן ו-ויקטור (אביגדור), נולד ביום ו’ בתמוז תרפ”ב (2.7.1922) בעיר יוהנסבורג, דרום-אפריקה וגדל בסביבה מתבוללת. בעירו סיים בית-ספר תיכון ונתקבל לאוניברסיטה.

מלחמת-העולם השנייה הוציאה אותו ממסגרתו השלווה. הוא התגייס לחיל האוויר הדרום-אפריקני, נעשה טייס של מטוס קרב בדרגת פלייט-לווטננט (סגן), והשתתף בקרבות.

מששוחרר לא חזר ללימודים ועבד כפקיד בעסקי אביו. הוא לא אהב ספורט תחרותי אבל השתתף בספורט הנהוג בחברה: רגבי, טניס, גולף. היתה לו גם נטייה למוסיקה וקנה לו בקיאות בה. פגישה עם חברים ציוניים, חיילים משוחררים כמוהו, שאמרו לעלות כחלוצים לארץ-ישראל, שינתה את הלך-רוחו. אמונתו בחברה שהיה מעורה בה נתערערה מכבר, והחליט ללכת בעקבותיהם. בשנת 1947 עלה לארץ והצטרף אל חבריו אלה בקיבוץ מעיין ברוך. אדי נתנסה בחבלי הסתגלות קשים עד שמצא את מקומו בענף גן- הירק. הוא תהה רבות על ייעודו ומתח ביקורת על צורת-החיים החדשה, שלא סיפקה אותו עדיין. לבסוף שבה את לבו מחקר קדמוניות הארץ, ודרך מדע זה התקשר אל המולדת. באותה שעה נקרא שוב אל הדגל.

בפרוץ מלחמת-העצמאות הוצב כטייס בחיל-האוויר הישראלי ומילא את חובתו עד קצה גבול יכולתו. לטיסתו האחרונה בדרום הארץ, במשימת הפצצה על אשדוד, יצא ביום כ’ באייר תש”ח (29.5.1948) אך לא שב לבסיסו. לאחר נופלו הוענקה לו דרגת פקד-טיס (סגן).

ביום ט’ בחשוון תשי”ב (8.11.1951) הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בהר- הרצל בירושלים.

 

 

(דף זה הוא חלק ממפעל ההנצחה הממלכתי ‘יזכור’, שנערך ע’י משרד הביטחון)